Jak to właściwie jest z tym odchudzaniem? Możliwe czy nie? A po 40?

Jestem otyła bo mam hashimoto.   Jeść czy nie jeść?

Wiele mitów i niewłaściwych przekonań krąży. Postanowiłam nieco uporządkować temat. Przyjrzyjmy się 5 najczęstszym problemom o których mówicie mi podczas wizyt. Bardzo często słyszę opowieści typu:

- nie jem już prawie nic .. 

od tego z pewnością nie schudniesz, możesz za to całkowicie osłabić swój metabolizm i wtedy nawet właściwe żywienie nie od razu wywoła szybką reakcję i utratę wagi. Być może trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, bo zbyt skąpe odżywianie doprowadzi do poważnych niedoborów minerałowo witaminowych a to nie sprzyja ani zdrowiu ani odchudzaniu.

- nie wiem już co jeść, żadna metoda nie działa..

żeby coś mogło zadziałać musisz stosować to konsekwentnie i regularnie. Nie zadziała nawet najlepsza metoda jeśli stosujesz ją od wtorku do piątku bo w weekend trzeba odpocząć a w poniedziałek jest jeszcze rosół i ciasto z niedzieli  Co do metod też polecam pod rozwagę ich wybór. Diety 1000 kalorii czy inne szybkie sposoby na zrzucenie wagi będą zawsze powodowały efekty jojo, dodatkowo wywołają niedobory w organizmie co pogorszy Twoje samopoczucie a nawet stan zdrowia, np. zaostrzy już istniejące schorzenia czy wywoła choćby zaparcia lub zatrzymanie miesiączkowania u kobiet.

- stosowałam już różne diety ale nie działają!

Być może dlatego, że nie były przygotowane specjalnie dla Ciebie. Może być też także dieta była dla Ciebie ale nie do końca znałaś na tamten moment swój stan zdrowia, nietolerancje czy alergie i to one powodowały spowolnienie czy też całkowity brak efektu.

Dlatego bardzo ważne jest wcześniejszy rachunek sumienia. Trzeba twardo spojrzeć na siebie - jak to właściwie ze mną jest? To, że podziałało koleżance, nie znaczy, że podziała i Tobie.

- chodzę od 2 lat na siłownie, ale nie widzę od dawna żadnego spadku na wadze...

Ruch jest bardzo ważny! Dieta to tylko 70% a ruch to pozostałe 30%. I jak wynika z tej zależności bez zbilansowanego, urozmaiconego żywienia nie osiągniesz zbyt wiele tylko ćwicząc. Zweryfikuj swoją dietę. Przyjrzyj się dokładnie temu jak wygląda Twój dzień żywieniowy: podaż i zapotrzebowanie energetyczne, urozmaicenie, jak kształtują się makro w Twojej diecie.

 Jeśli jest to za trudne skontaktuj się ze specjalistą i poproś o oszacowanie zapotrzebowania i makro dla Ciebie. Będziesz wtedy miała pewność, że jesz to czego potrzebujesz. Proste kalkulatory z łatwością znajdziesz w internecie.

- kiedyś już schudłam, ale waga wróciła i to nawet z nakładką…

No właśnie! Powodów na powrót wagi czyli tzw. efekt jojo może być wiele: dieta zbyt eliminacyjna, uboga w wartości odżywcze. Być może to, że po kuracji zabrakło Ci konsekwencji w kwestii utrzymania nowych nawyków albo tych nawyków nawet nie było. A może jeszcze przyczyna jest w tym, że pojawiła się choroba, czy zmiana stylu życia jak zmiana miejsca pracy, rzuciłaś palenie lub jeszcze coś innego.

Warto to przemyśleć!

{"email":"Nieprawidłowy adres e-mail","url":"Nieprawidłowy adres witryny","required":"Brak wymaganego pola"}
>